Jak język wyznacza granice świata?
Jak język wyznacza granice świata?
Język jest podstawowym wyznacznikiem granic świata oraz kultury na całym świecie. Na świecie istnieje około 6/7 tysięcy używanych języków w tym gwary, które określane są jako jego niestandardowe odmiany charakterystyczne dla danego obszaru. Skutkiem takiego zjawiska stała się powszechnie występująca bariera językowa, która przez różnorodność językową utrudnia porozumiewanie się pomiędzy ludźmi.
Granice językowe mają nie tylko charakter globalny ale również mogą utrudniać porozumiewanie się w jednym kraju. W Polsce występuje 5 dialektów, czyli odłamów języka polskiego charakterystycznych dla obszarów: Wielkopolski, Małopolski, Mazowsza, Śląska i Kaszub. Wyróżniamy także gwary takie jak: świętokrzyska, śląska, góralska, krakowska, kaszubska, wielkopolska oraz chachłacka. Występowanie obydwóch zjawisk utrudnia bezpośrednią i jasną komunikację pomiędzy ludźmi z różnych części Polski, np. mieszkaniec Poznania wyjeżdżając na wakacje do stolicy Małopolski, doznałby pewnych komplikacji. Kraków bowiem to miasto, w którym nie wychodzi się na dwór tylko „na pole” albo chcąc powiedzieć, że idzie się „do sklepu” powinniśmy oznajmić, że idziemy „do piwnicy”. Natomiast gwara śląska może łamać granicę pomiędzy Niemcami a Polską, ponieważ ma ona pochodzenie niemieckie. Skutkiem tego jest występowanie wielu wspólnych słów, które Niemcy mogą łatwiej zrozumieć.
Granice językowe można również nawiązać do stereotypów, które nie ułatwiają komunikacji między narodami. Istnieje pewne przeświadczenie, że Francuzi nie lubią języka angielskiego, który pełni funkcję języka oficjalnego w ponad 60 krajach oraz można powiedzieć, że staje się głównym językiem komunikacji pomiędzy przedstawicielami krajów świata. Przez swoją niechęć społeczeństwo francuskie niechętnie uczy i porozumiewaja się w tym języku, co sprawia ogromny kłopot dla wielu ludzi.
Języki stanowi granicę pomiędzy ludźmi z całego świata jak i też z jednego państwa, jednak równocześnie jest podstawowym elementem komunikacji. Wzbogaca kulturę, wiedzę oraz wywołuje nowe doświadczenia, dzięki którym człowiek może cały czas się rozwijać i doskonalić.
Dodaj komentarz