Nawyki i przyzwyczajenia w życiu społecznym...
Nawyki i przyzwyczajenia- jak wpływają na życie społeczne?
Nawyk jest to czynność wykonywana automatycznie z pewną regularną czynnością, która staje się czymś naturalnym, sprawą codzienną. Przyzwyczajenie jest to pewnego rodzaju przywiązanie do wykonywania czynności lub podmiotu. Obydwie kwestie są przyczyną tworzenia pewnych zwyczajów i grup, których przestrzegają podczas życia.
Nawyki i przyzwyczajenia z reguły nie ułatwiają kontaktów społecznych, szczególnie w początkowym etapie poznania drugiej osoby. Każda ze stron z biegiem czasu próbuje narzucić swoje przyzwyczajenia, oczekując na pozytywny odbiór. Jest to oczywiście nieświadomy proces, ponieważ dla obydwóch stron jest to kwestia naturalna. Najważniejszą zasadą jest umiejętność kompromisu, która zaspokoi wszystkie osoby i znajdzie optymalne rozwiązanie. Najgorszym przypadkiem jest, gdy spotkają się osoby tak samo uparte i chcące postawić na swoim, wtedy trudno mówić o jakiejkolwiek ugodzie.
Najlepszym przykładem wpływu przyzwyczajeń w życiu społecznym jest związek partnerski, który ma za zadanie połączenie nawyków obydwóch stron i znalezienie optymalnego kompromisu. Podczas związku naturalne jest, że wszystkie kwestie dotyczące, np. sprzątania, zakupów, podziału obowiązków i finansów , jedzenia mogą się znacznie różnić. Jedna osoba przyzwyczajona jest do tradycyjnej polskiej kuchni, natomiast druga strona ma włoskie korzenie i wychowała się jedzeniu z tamtej części Europy. Jest to początkowo utrudnienia w funkcjonowaniu, ponieważ ktoś naruszył swobodę i część nawyków drugiego człowieka.
Nawyki również utrudniają relację pomiędzy pracownikami w firmie, zwłaszcza jeśli pomiędzy członkami załogi istnieje różnica pokoleniowa. Oczywiste jest, że osoba starsza, wychowana na podstawie innych zasad zachowuje się i pracuję w troszkę inny sposób niż osoba zaraz po skończeniu szkoły. Wstępują inne morale, cele i stosunek do pracy oraz sama jakość wykonywania swojego zadania. Istnieje pomiędzy nimi inna mentalność i przyzwyczajenia, które mogą powodować konflikty i nieporozumienia.
Przyzwyczajenia i nawyki jednak mają też pozytywne aspekty. Mogą się przyczynić do poszerzenia swoich granic i otwartości na niektóre kwestie. Możliwe, że nauczą kompromisu i wręcz przeciwnie, asertywności w relacjach społecznych, która jest niezbędna w życiu codziennym. Nawyki i przyzwyczajenia warunkują również u ludzi wiele pozytywnych cech jak: punktualność, umiejętność utrzymywania porządku oraz organizacji pracy.
Pomimo pozytywnych cech nawyki i przyzwyczajenia znacznie utrudniają komunikację i relacje społeczne, zwłaszcza przy dłuższej znajomości. Społeczeństwo nie lubi znacznych zmian oraz naruszania ich strefy komfortu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest praca nad niwelowaniem różnic i poszukiwanie optymalnego rozwiązania.
Dodaj komentarz