Stereotypy w społeczeństwie
Stereotypy są nieodłącznym elementem funkcjonującym w świadomości człowieka. Pokazują one nie tylko negatywne aspekty niektórych zachowań i przysposobień ale również pomagają wykreować pogląd na pewne aspekty w życiu codziennym.
Żyjemy w czasach kiedy panuje równouprawnienie dotyczące podziału ról mężczyzny i kobiety w społeczeństwie. Pomimo tego występują przeświadczenia, że nie wszystkie zawody są odpowiednie dla obu płci. Pielęgniarstwo z powodu stereotypów z góry zdominowane jest przez kobiety, dlatego w większości omijany jest przez mężczyzn. Przyczynia się do tego wrodzony instynkt maciezynski u kobiet, które dzięki niemu mogą łatwiej opiekować się drugą osobą. Mężczyźni postrzegani są jako silniejsza płeć, która nie kojarzy się z opiekuńczością i delikatnością. Odwrotna sytuacja występuje w zawodzie kierowcy, która przez stereotypy z góry zdominowana jest przez mężczyzn. Wiąże się to z zainteresowaniem mężczyzn samochodami i motoryzacją. W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od takiego myślenia i coraz mniej zdziwienia budzi widok kobiety za kierownicą autobusu a nawet ciężarówek. Powodem zmiany nastawienia społeczeństwa względem kobiet za kierownicą, są badania udowadniające, że wbrew pozorom jeżdżą lepej i bezpieczniej od mężczyzn.
Stereotypy mają również dużo bardziej negatywne oblicze, które mogą powodować niepożądane skutki. Przykładem jest obraz blondynki jako mało inteligentnej dziewczyny. Przyczynia się ono do powstawiania wielu kompleksów, w które popadają młode dziewczyny. Będą one chciały zmienić na siłę swój wygląd a przede wszystkim zaczną wątpić w wiedzę, którą sobą reprezentują. Wiadomo bowiem, że kolor włosów nie przedstawia poziomu inteligencji człowieka.
Stereotypy dzielą również ludzi pomiędzy wieś a miasto. Społeczeństwo miejskie uważane jest za swego typu lepszych, bogatszych i gustowniej ubranych. Życie w mieście jest szybkie, krążące wokół pracy i nieustannego pośpiechu. Ludzie z założenia są tam bardziej wykształceni i ważne jest dla nich życie na wysokim poziomie.Wieś natomiast kojarzona jest z ciężką pracą w polu ale za to z mniejszą presją czasu. Ludnością zamieszkującą wsie są w większości staropolskie rodziny, którzy są bardziej przywiązani do tradycji niż miasto. Reperkusją tych założeń jest skojarzenie miasta z pieniędzmi a wsi z biedą.
Stereotypy mają swoją ciemną i jasną stronę. Potrafią przedstawić dane społeczeństwo i ukazać jego cechy ale i ukazują w negatyny sposób pewne aspekty. Przełamując stereotypy ludzie się rozwiają i wzrasta ich elastyczność zawodowa. Stereotypy poddają wątpliwości pewne kwestie, co z kolei prowadzi do uświadomienia wartości własnych cech. Stereotypy nie powinny w dużym stopniu wpływać na nasze życie bo powinny być brane z przymrużeniem oka.
Dodaj komentarz