Ciało kształtuje umysł czy umysł kształtuje...
Ciało kształtuje umysł czy umysł kształtuje ciało?
Umysł ma bezpośredni wpływ na kształtowanie ciała, ponieważ to on stwarza wzorce, które potem człowiek chce wcielić w życie. Na podstawie wcześniej zauważonych przykładów w życiu codziennym, człowiek podświadomie wyobraża sobie model, do którego chcę dążyć. Ciało natomiast jest biologicznym wytworzeniem postaci ludzkiej, które następnie jest zmieniane i dostosowane przez umysł na podstawie indywidualnych cech charakteru.
Ludzki umysł ma niesamowite umiejętności i potrafi zachować ogromną ilość informacji i obrazów, przez co samoistnie wytwarza swój gust. Bardzo duży wpływ na wzorce i upodobania mają social media, które mają bezpośredni udział w życiu i funkcjonowaniu.. Przeglądając profile zauważamy piękne, wysportowane sylwetki, pomysły na zdrową dietę oraz różne dyscypliny sportowe, dlatego społeczeństwo z chęcią coraz częściej zwraca uwagę na swój wygląd i dąży do osiągnięcia wymarzonego celu. W internecie często szuka się inspiracji, gdzie znaleźć można zdjęcia szykownych stylizacji, pięknych włosów, podkreślających makijaży, które później stają się inspiracją w życiu społecznym. Ludzie podświadomie dążą do piękna i nieustannie poszukują najlepszej wersji siebie, dlatego zmienia się ich fryzura, makijaż czy styl ubierania. Indywidualny charakter człowieka wpływa na to, w jakim stylu będą oni się prezentować. Umysł sam „decyduje” co mu się podoba a co nie jest warte zapamiętania i odwzorowywania.
Ciało jest wizualną częścią postaci ludzkiej, pełniącą funkcję reprezentacyjną dla każdego człowieka. Jednak ciało prezentuje nie tylko wygląd człowieka ale i również ukazuję jego cechy i upodobania. Umysł wykształtował obraz tego, co znajduję się w środku człowieka oraz nakazuję odpowiednie interakcje. Dlatego ludzie chodzą do kina, uprawiają sport, uczą się grać na różnych instrumentach oraz rozwijają się wedle własnych upodobań. Wiadomo bowiem, że osoba wysportowana, rozwijająca się w aspekcie sportowym inaczej się ubiera, zachowuje, ma inną figurę i sposób bycia od osoby, która jest miłośnikiem nauki, sztuki czy literatury. Cechy społeczne, również można zobaczyć na podstawie ciała. Osoby bardziej otwarte, społeczne są bardziej „widoczne” w społeczeństwie, wyróżniają się, są aktywne w różnych wydarzeniach czy akcjach, nie mają problemów z poznawaniem nowych osób a wręcz przeciwnie, ciągle chcą być w kontakcie z innymi. Natomiast osoby, które są pewnego rodzaju domatorami, nie lubią zmian, tłoków, zawierania nowych znajomości są bardziej osobami spokojnymi, nieśmiałymi, wolącymi pozostanie we własnym towarzystwie, rzadko się odzywają. Wszystkie te cechy można wywnioskować na podstawie zachowania, postawy, zaangażowania w życie społeczne, które są uwarunkowane przez umysł człowieka, indywidualne cechy.
Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane jednak to umysł pełni kluczową funkcję w podejmowaniu ostatecznych decyzji, ponieważ to on kształtuje indywidualne cechy charakteru, gusta oraz upodobania, które przenosi na wygląd i zachowania, które reprezentuje ciało.