W którą stronę rozwijać miejską mobilność?...
Piesi, rowerzyści, transport publiczny czy samochodowy- w którą stronę rozwijać miejską mobilność?
Mobilność jest najważniejszą cechą, która jest niezbędna do płynnego i prawidłowego funkcjonowania miasta. Niezbędna jest możliwość szybkiego i funkcjonalnego przemieszczania po przestrzeni miejskiej, co reguluje ruchem i zapobiega powstawaniu korków. Istnieje wiele sposobów przemieszczania się od prywatnego samochodu przez rower i pieszych aż do transportu publicznego, które stale powinno się rozwijać aby jak najbardziej ułatwić poruszanie się.
Najbardziej powszechną formą przemieszczania się jest transport publiczny czyli zarówno tramwaje jak i autobusy miejskie. Jest to najszybszy sposób przemieszczania się, który jest dostosowany dla każdej osoby. Zarówno matka z wózkiem, starsza osoba lub niepełnosprawna dzięki udoskonaleniom swobodnie może korzystać z tego typu sposobu przemieszczania się. Transport publiczny jest stworzony do przewożenia jak największej liczby osób dlatego, nie trzeba robić wielu kursów osobnymi samochodami w tę samą stronę. Dodatkowo tramwaje nie muszą poruszać się bezpośrednio wzdłuż drogi, więc budowane są w miejscach o najlepszej wydajności, przez co nie są narażone na korki czy opóźnienia. Charakterystyczne dla tego typu przemieszczania się jest bezpieczeństwo podróży. Wiadomo bowiem że na linii tramwajowych nie ma możliwości zderzenia się z innym tramwajem, co zmniejsza ryzyko wypadków. Ewentualnym niebezpieczeństwem mogą być czynniki z zewnątrz ale również nie są one zbyt efektowne. Transport publiczny powinien być w najintensywniej rozwijany w przestrzeni miejskiej aby w jak najmniejszym stopniu zagrażał środowisku i zdrowiu człowieka oraz powinny być rozwijane linie tramwajowe.
W mieście znajduje się wiele ścieżek i tras rowerowych oraz zostały udostępniane rowery miejskie. Jest to fajna alternatywa, poprawiająca zarówno jakość środowiska jak i własne zdrowie oraz kondycję. Jeśli oczywiście pogoda i zdrowie tylko na to pozwalają to rower jest najlepszą opcją tak samo jak pieszy spacer, zwłaszcza gdy odległości pomiędzy punktami nie są zbyt odległe. Taki sposób poruszania się może też zmienić podejście społeczeństwa i pozbawić ich poczucia uzależniania tylko od autobusów czy samochodu oraz nauczyć zdrowego nawyku jakim jest spacer czy przejażdżka rowerowa. Z roku na rok powinno powstawać coraz więcej ścieżek rowerowych oraz miejsc do pozostawienia roweru, nie tylko ze względu na ekologiczność tego typu przemieszczania się ale również w trosce o zdrowie społeczeństwa, które coraz rzadziej myśli o ruchu.
Samochód jest bardzo dobrym środkiem transportu jeśli jest mowa o przemieszczaniu się pomiędzy miastami czy innymi miejscowościami, niestety w mieście nie zdaje egzaminu. Bardzo duża ilość samochodów czynnie uczestnicząca w ruchu miejskim wraz z autobusami miejskimi i taksówkami tworzą ogromne korki drogowe, które blokują i utrudniają płynny ruch w mieście. Smog, jest również wynikiem zatorów drogowych, który negatywnie wpływa na jakość powietrza w miastach, co skutkuje pogorszenie zdrowia mieszkańców i przejezdnych. W konsekwencji zachęca się korzystanie z autobusów i tramwajów miejskich, które mogą przewieźć większą liczbę osób za jednym razem, wydając mniej zanieczyszczeń.
Dobrze zorganizowana sieć komunikacyjna w mieście jest podstawą dobrze funkcjonującego miasta. Najważniejsze jest aby przy rozwoju odpowiedniego typu transportu brać pod uwagę wszystkie aspekty, na które ma wpływ i znaleźć rozwiązanie dla ewentualnych problemów.